2018 İLERİ AKUPUNKTUR UYGULAMALARI EĞİTİM PROGRAMI (AKUPUNKTUR ÜST DÜZEY WORKSHOP) DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM; AKUPUNKTUR SERTİFİKASI OLAN HEKİM ARKADAŞLARIMIZ İÇİN 5 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK OLAN ADVANCED (ÜST DÜZEY AKUPUNKTUR WORKSHOP) EĞİTİMLERİ DR. MURAT TOPOĞLU’NUN KLİNİĞİNDE BİZZAT KENDİ HASTALARI İLE YAPILACAKTIR. SÜRE OLARAK 1 HAFTA SÜRCEKTİR. 4 GÜN PRATİK 1 GÜN TEORİK. PAZARTESİ BAŞLANACAK VE CUMA GÜNÜ BİTECEKTİR. AKUPUNTURUN YANISIRA; • BOTOX, • MEZOTERAPİ, • LİPOLİZ, • LAZERLİ RADYOFREKANS, • LAZER AKUPUNKTUR, • AKUPUNKTUR OBEZİTE UYGULAMALARI • DR. MURAT TOPOĞLU ÖZEL DİYET PROGRAMLARI, • LAZERLİ RADYOFREKANS, • PRP, • KAN OZON TEDAVİLERİ, • DOLGU TEDAVİLERİ • SAÇ VE SELÜLİT TEDAVİLERİ, • AĞRILAR VE ROMATİZMAL HASTALIKLARDA AKUPUNKTUR VE DİĞER UYGULAMALAR, • IVF DE AKUPUNKTUR UYGULAMASI TEORİK VE PRATİK OLARAK GÖSTERİLECEKTİR. WORKSHOP EN FAZLA 5 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAK HER HAFTA YENİ BİR WORKSOP DÜZENLENECEKTİR. KATILIMCILARA KURS SONUNDA WORKSHOP SERTİFİKASI VERİLECEKTİR. EĞİTİMCİLER AKUPUNKTUR DERNEĞİ İŞBİRLİĞİ İLE: Dr. MURAT TOPOĞLU(AKUPUNKTUR DERNEĞİ BAŞKANI) PROF.DR. BAHA ÇELİK (AKUPUNKTUR DERNEĞİ EŞ BAŞKANI) 2018 EĞİTİM TARİHLERİ 1. KURS 5-9 ŞUBATARASI 2. KURS 12-16 ŞUBAT ARASI 3. KURS 19-23 ŞUBAT ARASI KATILMAK İSTEYENLER KENDİSİNE BU TARİHLER ARASI HANGİSİ UYGUNSA ÖN KAYIT YAPTIRMAK ZORUNDALAR.(EĞİTİM PROGRAMI 5 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAKTIR.) WORKSHOP ÜCRETİ 15 OCAK TARİHİNE KADAR 3.500 TL 15 OCAK SONRASI 3.700 TL OLACAKTIR. ÖN KAYIT YAPTIRMAK İSTEYENLER GARANTİ BANKASI HALASKARGAZİ ŞUBESİ 701-6626654 TR 500.006.200.070.100.006.626.654 ASLIHAN TOPOĞLU HESABINA 500 TL YATIRMASI GEREKMEKTEDİR.(EĞİTİMLER 5 KİŞİ İLE SINIRLI OLDUĞU İÇİN İLK KAYIT OLANLAR ÖNCELİKLİ OLACAKTIR.) ADRES: ABİDEİ HÜRRİYET CD.197/1 ŞİŞLİ- İSTANBUL PAZARTESİ- SALI –PERŞEMBE- CUMA GÜNLERİ İLETİŞİM: TEL 0212-2247433 (FATMA DİNÇ SEKRETERYA) MOBİL: 0532-2135521  


VİDEOLARIMI YENİLEDİM.MUTLAKA İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM
VİDEOLARIM İÇİN TIKLAYIN


 

Instagram 

 
Aynalara bakmak istemiyorsunuz. Tartıya çıkmak istemiyorsunuz…

32 yıllık hekimlik ve akupunktur tecrübelerime dayanarak sizlere gerçekten güvenip kullanabileceğiniz PROTELAN’ı sunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Murat TOPOĞLU apple uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 
Protelan Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin
 
 
 
 
 
 
 
 
Kullanıcı Adı: Şifre: Kod: ( 5078 )
OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?  
1- Hipertansiyon:

Tansiyonun yükselmesinin  yüzde26 oranında kilo ile büyük alakası vardır.  Yüksek tansiyon, hem sistolik hem de diyastolik (= Küçük tansiyon) tansiyonun yukarı çıkması durumudur. Çünkü kalp ve vücutta bulunan atar damarlar insanın belli bir kiloda olmasına, göre ayarlanmıştır. Eğer siz fazla kilo alacak olursanız, kalbiniz katrilyonlarca yağ hücresine daha fazla oksijen ve glikoz (şeker) göndermek için daha fazla ve kuvvetli bir şekilde çalışacaktır. Atardamarlar da buraya daha fazla kan gönderebilmek için yeni dallara ayrılacaktır.  Dolayısıyla tansiyon yükselecektir. Çoğu hipertansiyon kilo verilince normale iner.

2- Enfarktüs:

Kalp ve damar hastalıkları yüzde 70 oranında şişmanlıktan oluşur. Özellikle kolesterol ve diğer yağ gruplarının artışı da kalp damarlarının küçük ve büyük dallarını tıkayarak kan akışına engel olur. Sonuçta kalp kasına gidecek oksijen ve glikozun azalması kalp kasının yeterli bir biçimde beslenememesine neden olur. Bu durum da kalp kasının yer yer ölmesine yani enfarktüse yol açar. Ağır vakalarda kalbin durması ve ani ölüm kaçınılmazdır.

3- Damarların tıkanması:

Yine kolesterol ve diğer yağ oranlarının kanda artmasıyla vücudun herhangi bir yerinde atardamarı tıkaması veya az kan gidecek şekilde daraltması sonucu damarın altında kalan hücrelerin yeterli beslenemeyerek ölmesine neden olur. Örnek; Burger hastalığı: Sigara,  bu hastalığı en çok körükleyen durumdur. Özellikle alt bacak (baldır) bölgesinde yeterli temiz kan akışı olmadığı için yürürken topallama ve ağrı ile karakterize bir durumdur.

4- Varis ve Tromboemboli:

Toplardamarların  içinde kanın geri gitmesini önleyen küçük kapaklar bozulmaya başlar (kilodan dolayı) Sonuçta damarların çapı büyüme eğilimindedir bu da varis adını verdiğimiz hastalığa neden olur. Tromboemboli ; toplardamarlarda kolesterol seviyesinin artmasına bağlı buralarda birikerek damarı tıkayan bir durum oluşur..

5- Osteoartroz (Halk arasındaki adıyla kireçlenme):

Daha öncede bahsettiğimiz gibi vücut iskelet-kas sistemi de belirli bir kiloya göre hareket ederler. Eğer kilonuz fazla olursa kemikler arasında bulunan kıkırdaklar daha fazla basınç altında kalırlar. Kıkırdaklar sert bir sünger gibidir. Yük bindiğinde kıkırdaklar içindeki sıvı materyali dışarı çıkartır. Yük kalktığında kıkırdaklar o sıvıyı tekrar emerler. Ama üstte bahsettiğim gibi yük fazla olursa geri emme özelliği zayıflar. Sonuçta belli bir zaman sonucu kıkırdaklar iyice yassılaşır. Görevlerini hiç yapamaz duruma geldiklerinde kemikler birbirlerine sürtmeye başlar. İki elinizi birbirine devamlı sürterseniz elleriniz ısınır. Eğer akşama kadar kazma kürekle çalışırsanı, ellerin içinde nasırlar oluşur. Burada da durum böyledir; kemikler birbirine sürte sürte kalsiyum adını verdiğimiz (kireçlenme) yapılar kemik ve kıkırdak kenarlarında oluşmaya başlar. Bu plaklar sürtünme sırasında sinirleri uyararak şiddetli ağrılara neden olur. Sonrasında o doktor bu doktor gezilir. İlaçlar alınır, fizik tedavi seanslarına gidilir. Bunlar bir müddet iyi gelir. Kökte yatan şişmanlığı tedavi etmedikçe bu ağrılar ömür boyu arkadaşınız olarak sizinle yaşar. Artroz boyunda olursa, boyuna bazen de kol ve ellere ağrı ve uyuşma şeklinde vurur. Belde olursa bel ağrıları siyatik adını verdiğimiz bacak ve ayak ağrılarına neden olur. Bazen bu durum bel fıtığına da zemin hazırlar. Kireçlenme vücudun her ekleminde olabilir. Her bir kilo fazlamız diz kapaklarına binen 20 kg  gibi algılanır. Yinene her 1 kg fazlamız yüzde 10 oranında kireçlenmeyi artırır.

6- Kanserler:

Fazla kilo, Erkeklerde prostat kadınlarda ise meme ve üreme organlarında (rahim, yumurtalık)kanser olma riskini artırır. Özellikle rahmin endometrium tabakasında kanserleri de sık görülür. Göğüs ve kolon kanserlerinin 42’sinin şişmanlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Şişmanlık aynı zamanda böbrek kanserlerini de oluşturulabilir.

7- Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)

Özellikle Tip II adını verdiğimiz doğuştan itibaren değil sonradan çıkan genellikle ağızdan alınan ilaçlarla tedavisi yapılmaya çalışan şeker hastalığında şişmanlık önemli bir oluşturucu faktördür. Bazen de şeker hastalığı şişmanlığı oluşturucu bir faktördür. Tip II Diabetes Mellitus’un yüzde 80 nedeni şişmanlıktır.

8- Safra Kesesi Hastalıkları:

Özellikle halk arasında çamur veya taş adını verdiğimiz durumların oluşmasına neden olur. Bu durum özellikle sarışın ve şişman kadınlarda daha sık bir durum arz eder. Safra kesesi hastalıklarınının yüzde 30’undan fazla kilo sorumludur.

9- Psikiyatrik Hastalıklar:

Özellikle stres ve depresyon beraberinde oluşur. Bu durumda negatif fevri davranışlar, sürekli sıkıntı ve üzüntü daha fazla gıda alımına neden olur. Aşırı beslenmeye bağlı kilo alımı hastalıkların ciddiyetini de artırır.

10- Gut Hastalığı:

Özellikle şişmanlama ve fazla protein (et, süt, yumurta) ile beslenme protein türü gıdaların atık maddesi olan ürik asitin eklemlerde toplanmasına gut adı verilir. Aşırı protein alımında vücut proteini parçalandıktan sonra urik asit ortaya çıkar. Bu sürekli olursa, eklem boşluklarında birikmeye başlar. Gut, özellikle erkeklerde ayak başparmağı eklemini tutar. Eklemde ağrı, kızarıklık, şişlik yapar. Bu hastalık dönem dönem ortaya çıkar ve oldukça ağrılıdır. Halk arasında da zengin hastalığı olarak bilinir.Orta ve ileri yaş erkeklerde sıklıkla görülür. Zaman zaman iyileşir zaman zaman da tekrarlar.

11- Karaciğer hastalıkları özellikle vücutta dolaşan fazla miktardaki glikoz (şeker)

öncelikle karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Vücudun ihtiyacı da bu glikojen parçalanarak kana glikoz şeklinde geçer. Sürekli kilo alıp verme durumunda da karaciğer hücreleri arasında bu glikojenler aşırı biriktiğinde yağ hücrelerine dönüşmeye başlar. Sonuç olarak halk arasında da söylenen karaciğer yağlanması durumu meydana gelir. Sonuçta bu hücreler aktif olan karaciğerin kendi hücrelerinin çalışmasını önlemeye başlar ve bu durum sonunda karaciğer hastalıklarına zemin hazırlar. Hatta siroza kadar da gidebilir.

12- Solunum Sistemi Hastalıkları:

Kilonun artışı kalbin işgücünü yoğunlaştırdığı gibi akciğerlerin yükünü de artıracaktır. Dolayısıyla bir takım akciğer hastalıklarına (bronşit amfizem v.b) daha çabuk yakalanma durumu oluşacaktır. Sonuçta akciğer yetmezliği gelişir. Ayrıca şişman insanlarda yumuşak damağın uyku sırasında arkaya doğru yaslanmasına bağlı horlamanın artası da söz konusu olabilir. Bu durum genellikle kişinin kilo vermesiyle düzelir. Yine Uyku Apne adını verdiğimiz uyku sırasında geçici solunum durması da oluşabilir.

13- Genital-Üriner sistem hastalıkları:

Fazla kilo özellikle adet (menstruasyon) bozulmalarına neden olur. Sancılı adet görme, adet günlerinin uzaması, adet görme sıklığının azalması, bazen de hiç adet görmemeye neden olabilir. Hamilelik döneminde gebelik toksemisine (zehirlenmesine) de neden olabilir. Özellikle yüksek tansiyon basıncı ile karakterizedir.

14- Böbrek hastalıkları:

Fazla kilolu olmak da böbreğin çalışma fonksiyonlarını yavaşlattığı gerçektir.

15- Ödem: ( Vücuttaki sıvı atışı ve toplaması)

Kilolu kişilerde özellikle alt bacaklarda aşırı su toplanması görülür. Bu da çeşitli bacak ağrılarına neden olur.

16- Enfeksiyonlara yatkınlık:

Kilo sorunu varsa çok sık üst solunum yolları enfeksiyonları (bademcik iltihabı, farenjit v.s) görülebilir.

17- Ameliyat riskinde artış:

Aşırı kilo ayrıca yaranın geç kapanmasına da yol açar.

18- Dermatolojik hastalıklar:

Özellikle şişman insanlarda görülen terleme fazlalığı ayrıca doku sürtünmelerine bağlı mantar, egzama gibi hastalıklara dad aha sık zemin hazırlar.

19- Ani ölüm:

Şişmanlığın insan ömrünü kısalttığını artık biliyoruz. Dolayısıyla şişman kişilerde normal kilolu olan insanlardan daha fazla ani ölüm olduğu kesindir. Sigaradan sonra ölüme neden olan ikinci faktör obesitedir.

20- Beyin kanaması

21- Diğer kalp hastalıkları:

Şişmanlığa bağlı kalp yetmezliği, ani kalp durması, göğüs ağrısı(Angina pectoris) ortaya çıkabilir.

22- Gebelik ve doğumda zorluklar:

Şişmanlık hem anne hem de bebeğin ölüm oranını yükseltir. Bu durum yüksek kan basıncı ile kendini gösterir. Bu durum normal kilolu olan kişilere nazaran on kat daha risklidir. Hatta doğum sırasında güçlük yarattığı gibi spina bifida (halk arasında bel açıklığı) olma riskini arttırır.

 

 
Yaz Boyutu: 
     
Bu Blmdeki Dier Yazlar
 
 
 
 
 

Akupunktur Derneği

Dr. Murat Topoğlu Resmi Sitesi Tüm Hakları Korunmaktadır. Site içerisinde kullanılan tüm materyaller resimler videolar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanılamaz.
YASAL UYARI: Sitemizde verilen bilgiler genel bilgilerdir ve tavsiye niteliğindedir.Her şahsın organizması ayrı olduğundan, detaylı muayene ve bilgi alma işleminden sonra kişilere özel uygulamalar yapılmalıdır.Sitedeki bilgilerin muayene olmaksızın kullanımından kaynaklanan sorumluluk kullanıcıya aittir. Site içeriğinin izinsiz kullanımı, ilgili mevzuata aykırılık oluşturduğundan yasaktır ve  bu konudaki haklarımız saklıdır.Siteye giriş yapan kullanıcı bu şartları kabul etmiş sayılmaktadır.