Akupunktur ile Artroz (Kireçlenme) Tedavisi

Arthrosis Treatment

Halk arasında kireçlenme (Artroz) diye bilinen tabir aslında kemikler arasında bulunan kıkırdak dokusunun bir şekilde eski fonksiyonunu yapamaması ve buna bağlı olarak hem kıkırdak hem de kemik uç kısımlarında kalsiyum parçalarının toplanmasına denir. Bu durumda da kalsiyum parçacıkları hem kıkırdak hem de çevresinde bulunan sinirleri uyararak ağrıya neden olur. Nedenleri çok fazla olmakla beraber; doğuştan kemiklerin ve kıkırdakların iyi gelişememesi, aşırı kiloya bağlı kıkırdakların incelmesi, genetik ve egzersiz yapmamayı sayabiliriz. Kireçlenme vücudun hemen her ekleminde olabilir (Boyun, omuz, dirsek, el, parmaklar, kalça, omurga, diz vb. gibi)

Akupunktur ile Artroz (Kireçlenme) Tedavisi

Fazla kilo sonucu kireçlenme oluşmuşsa öncelik akupunktur ile zayıflama tedavisi uygulayarak hastanın ideal kilosuna erişmesi sağlanmalıdır. Diğer yandan akupunktur hafif ve orta düzey kireçlenmelerde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılır. Akupunktur ile kireçlenme tedavisi 10-14 seans olarak gün aşırı veya her gün yaklaşık 20-30 dk süren seanslar halinde uygulanır. Bunun bitiminden sonra haftada 1, ayda 1 ve daha sonra 3 ayda 1 seans olarak devam tedavileri yapılmalıdır. Ağrıya genellikle 4-5 seans sonunda cevap verirse tedavi oldukça başarılı olacak anlamına gelir. Bazen inatçı vakalarda olabilir. Başarı oranı vakaya göre farklı olmakla beraber ağrıyı azaltma açısından % 60-70 civarında olumlu sonuçlar almıştır.

Akupunktur vücudun ağrıyı önleyici ve iltihabı giderici enzim ve maddeleri vücutta ortaya çıkaracağı için hem ağrıyı azaltır hemde iltihabı azaltır.Enfeksiyona meyili azaltmaktadır.