Akupunktur ile Stres Depresyon Tedavisi

Depression Treatment

Depresyon çağımızın en sıklık rastlanan hastalıklarından biridir. Stres ve depresyon uzun süre devam ederse kalp hastalıkları dâhil birçok cilt, böbrek, kanser gibi birçok hastalıkları oluşturabilir.

Keyifsizlik, isteksizlik, hayattan zevk alamama, moral bozukluğu, kendini beğenmeme, kendine ve hayata bakışında bozulmalar, enerjisizlik gibi temel ruhsal belirtilerin dışında iştah ve kilo kaybı, bazı hastalarda iştahta artma, kilo alma, uyku bozuklukları (uykusuzluk, gece uyanmalar veya aşırı uyuma), cinsel istekte azalma veya artma halsizlik, enerjisizlik, bazı hastalarda vücutta ağrılar, baş ağrısı gibi bedensel belirtilerde eşlik edebilir.

Stres Nedir? Stres Nasıl Oluşur?

Günlük yaşantımızda; insanlar arası ilişkilerde ve sosyal olaylarda karşılaştığımız her türlü zorluk ve engellemelerin iç dünyamızda yarattığı olumsuz ve sıkıntı verici duygular topluluğuna stres adını veririz. Eğer stres az düzeyde duyulursa iş ve özel hayatta itici bir güç olabilir.

İş yerinde yoğun çalışma ve günlük yaşantımızdaki yaşam mücadelesi, şehir yaşamı koşuşturma bize haddinden fazla stres yaşatmaktadır. İşte bu durum karşısında vücudumuzda savunma mekanizmaları zayıflar. Akabinde aşırı sinirlilik, çabuk öfkelenme, tahammülsüzlük, gerilim baş ağrıları, midede yanma ve ekşime gibi şikayetler gelişir.

Stres ve Depresyonun Akupunktur ile Tedavisi

Stres ve depresyonun akupunktur ile tedavisinde bir takım biyo kimyasallar ortaya çıkar. Burada en önemli salgı serotonindir. Bir çok tedavide olduğu gibi stres depresyon tedavisinde de akupunkturun hiçbir yan etkisi yoktur. Serotonin hormonu bilindiği gibi mutluluk salgısıdır.

Bütün dünyada gerek vücut akupunkturu gerekse kulak akupunkturu stres ve depresyon tedavisinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Tedavi hemen her gün veya gün aşırı olarak 10-12 seans uygulanır. Seans süreleri 30 dakika sürer Birinci kür bittikten sonra tedaviye haftada 2 kez 5 hafta daha devam edilir. İyileşme durumuna göre tedaviye haftada bir veya iki haftada bir kez devam edilir. Tedavi süresi kişiden kişiye değişebildiği gibi bazı durumlarda 6 ay kadar sürebilir.

stres-depresyon-tedavisi-1
stres-depresyon-tedavisi-2