Tüp Bebek Tedavisi

IVF Treatment

Son yıllarda tüp bebek tedavilerinde yeni bir tedavi alanı da akupunktur olmaya başlamıştır. Yapılan tüm çalışmalar IVF(İntra-Uterin-Fertilization) tedavisinde hamile olma başarı oranını % 65’e çıkarmaya yardımcı olmuştur. Bu çalışma 2002 den bu tarafa 4 Avrupa ülkesinde (Plasebo kontrollü) 1366 kadında yapılmıştır. Bu çalışmalar Amerika Maryland Tıp Fakültesi tarafından analize edilmiştir.

https://www.theguardian.com/society/2008/feb/08/health.healthandwellbeing

Pubmed çalışmasında da gene akupunkturun IFV tedavilerinde etkisi olduğu açıklanmıştır.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3962314/

Yapılan akupunktur çalışmaları tüp bebek tedavisinin Jinekolog tarafından başlatılmasından 1 hafta öncesinde akupunktur tedavisinin de başlanmasını uygun görmüşler. Yani; yumurta olgunlaştırma tedavilerinden 10 gün öncesinde başlanması daha uygundur. Burada hem yumurta sayısının artması hem de olgun ve kaliteli yumurta sayısı hedeflenir. Yumurtalar toplandıktan sonra ikinci aşama olarak yapılan akupunktur tedavileri uterusun(anne rahmi) belirgin bir kalınlığa ulaşmasını ve de uterusun kanlanmasını artırır.

Tüp bebek tedavilerinde akupunkturun en önemli etkilerinden birisi de stresi azaltmasıdır. Çünkü stres de bebeğin uterusa tutunmasını önleyebilir.

Tedaviler 10-20 seans olarak düzenlenir. Seans süresi 30 dakikadır. Seanslar her gün veya gün aşırı olabilir. Transferden bir gün öncesi akupunktur sonlandırılır.