Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Panic Attack Therapy

Panik atak aniden ortaya çıkan, şiddetli korku, yoğun kaygı, bunaltı karışımı bir nöbettir.Bu nöbet kişiye öylesine yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşatır ki, kötü bir şey olacağı veya sonunun geldiğini, öleceğini hisseder. Bu korku fırtınasını yaşayan insan, doğal olarak ortamdan ve durumdan kaçma, uzaklaşma davranışı gösterir, bir an önce yardım alınabilecek bir sağlık kuruluşuna müracaat edilir. Çoğu kez de hastane, doktor gördüğünde kişide rahatlama olur ve nöbet geçebilir.

Panik Atak Belirtileri

 1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar
 2. Terleme (Sıcak -Soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi)
 3. Titreme, sarsılma, itilme hissi
 4. Boğulma ve nefes alamama hali (Boğazda düğümlenme veya bir yumru, tıkanma hissi)
 5. Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı, havanın yetmemesi gibi hisler)
 6. Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama
 7. Bulantı, karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması, geğirti.(Bazen mideden başlayıp boğaza doğru yayılan kalkışma rahatsızlık hali)
 8. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali
 9. Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır, cisimler, küçülür her şey bulanıklaşır, ya da depersonalizasyon (Benliğinden ayrılmış olma hali; sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyor ve kişide kendisini hissedememe, algılayamama, kendisine yabancılaşma durumu oluşur.)
 10. Panik anında kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu (Kendisine, çocuklara, çevreye zarar verme korkusu)
 11. O esnada “yaşamım buraya kadarmış” duygusu, ölüm korkusu
 12. Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalar, diken diken olma halleri
 13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

Akupunktur ile Panik Atak Tedavisi

Akupunktur birçok psikiyatri kökenli rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi panik atak hastalığının tedavisinde de çok başarılıdır. Akupunktur, panik atak hastalarında kuşku, korku ve endişe yönünde bozulan psikolojik dengeyi tekrar yerine getirir. Akupunktur, söz konusu etkiyi oluştura bilmek için vücuttaki bir takım kimyasalların kandaki seviyelerinde değişik yaparak vücudun mutluluk ve haz alma sisteminin parçası olan endorfin seratonin gibi kimyasalların seviyesini arttırmıştır. Yine akupunktur ile vücuda stresle baş etmesi ve endişe verici durumlardan kurtulmasını sağlayan kortizol maddesi salgılatılır.

Panik Atak ve Benzeri Hastalıkların Akupunktur ile Tedavisi

Hasta, başlangıçta ilk 10 seans boyunca her gün veya gün aşırı gelir. 10 seans sonunda 7-10 gün ara verilir. Takip eden 3 hafta boyunca haftada 2 kez, takip eden 6 ay boyunca ayda 1 kez seanslara devam edilir. Hastalığın tekrarlamaması için yılda uygulanacak 1 ya da 2 seans yeterli olacaktır.

Panik Atak Tedavisinde Akupunktur Noktaları

Vücut akupunktur noktaları
GV 20,HT 7,PC 6,PC 7,CV 12,ST 44,ST 36,KI 4,CV 15,CV 17,Yingtang(üçüncü göz)
LI 4-LR 3(Big Gate )

Kulak akupunktur noktaları
Shenmen, kidney, antiagresyon, heart, lung