Akupunktur ile Yüz Ağrıları (Trigeminal Nevralji) Tedavisi

Trigeminal Neuralgia

Trigeminal nevralji; yüzde saniyelerle ifade edilen çok şiddetli (insanoğlunun çektiği en şiddetli ağrıdır.) şimşek çakar tarzında ve keskin olan bir ağrıdır. Ağrı birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Eğer zaten çok uzun sürseydi insanı intihara kadar sürükleyebilir. Ağrı bir müddet sonunda bu çok şiddetli pozisyonunu bırakıp daha dolgun bir tarza dönüşebilir. Genellikle yüzün bir yarısındadır. Genellikle neden geliştiği tam olarak bilinmemektedir.

30 yaş altı nadiren görülür. Genellikle 50 yaşından sonra görülür. Hastanın günlük tüme aktivitelerini engeller. Hatta yüzünü bile yıkamaya çekinir hale gelir. Yüzün soğuk havayla teması da ağrıyı başlatabilir. Traş olamaz. Dişlerini fırçalayamaz. Hatta yemek bile bazen ağrıyı tetikleyebilir.

Trigeminal sinirin 3 ana dalı vardır.

  1. Göz çevresi
  2. Üst çene ve yanak bölgesi
  3. Alt çene bölgesi
    Alt çene bölgesi duyuları beyne iletir. Alt çene bazı çiğneme kaslarından da sorumludur.

Trigeminal nevraljide en çok üçüncü ve ikinci dallar tutulur.

Trigeminal Nevraljinin Akupunktur ile Tedavisi

Akupunktur diğer vücut nevraljilerinde de kullanıldığı üzere yüz ağrısında da başarıyla uygulanmaktadır. Burada 10 seans hafta da 2 ya da 3 kez yaklaşık 30-40 dk uygulanır. Devamında 10 gün ara verilerek hafta da 1, daha sonra 15 günde 1 kez uygulanarak sonlandırılır. Başarı oranı yapılan çalışmalarda % 70 iyi sonuç vermektedir. Akupunktura ek olarak hastaya yüksek doz B vitamini de verilmesi iyi olur.

Vücut akupunktur noktaları:

GV 20,GB14,BL2,Taiyang, BL 2,ST 8,ST 7,ST 41,ST 3,SI 17,SI 18,LI 4,TE 5,TE 17,SI 18,LI 20,ST 2,ST 6,ST 7,LR3,KI 6,SP 6,LI 20,TE 23,ST 36

Kulak akupunktur noktaları

Shenmen, heart, forehead, temporal, sympathetic, kidney