TAŞINDIK! YENİ ADRESİMİZ;
AKIN İş Merkezi Abide-i Hürriyet Caddesi Geçit Sk. No:4/5 Şişli İstanbul

Faydalı Bilgiler

Son Haber ve Makaleler

İstanbul Akupunktur Merkezi

Eğer akupunktur tedavisi ile ilgileniyor ve İstanbul’da bir uzman bulmaya çalışıyorsanız, bunun o kadar da kolay bir iş olmadığını kısa süre içinde anlayacaksınız: Basit bir “İstanbul akupunktur” araması bile, kelimenin tam anlamıyla yüzlerce sonucun çıkmasını sağlayacaktır. Avrupa Yakası akupunktur merkezleri sayıca bir hayli fazladır ve hepsi de “en iyisinin” kendisi olduğunu iddia eder. Oysa, bu köklü antik Çin tıbbı uygulaması sadece uzmanlar tarafından yapıldığında sonuç verir. Bu tedavi, vücuda ince iğneler saplamaktan çok daha fazlasıdır. Vücuttaki enerji döngüsünün ne olduğu bilinmeli, zihinsel, duygusal ve fiziksel bulgular bir arada değerlendirilerek en uygun tedavi şeklinin ne olacağı belirlenmelidir. Tüm bunları sadece gerekli yasal sertifikalara sahip ve eğitim almış bir akupunktur uzmanı belirleyebilir. Bu tür bir uzman ile çalışmazsanız, ne yazık ki bu özel tedavinin herhangi bir faydasını göremezsiniz. Bu nedenle, arama sonuçlarında karşınıza ilk çıkan adres yerine, belirli kriterleri karşılayan hastane ve uzmanları tercih etmeniz gerekir.

Akupunktur Uzmanı Bulmak

Bir akupunktur doktoru olabilmek için eğitim almak tek başına yeterli değildir. Bu antik Çin tıbbı ile ilgilenen doktorlar, “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası” adında bir yetkinlik belgesine sahip olmalıdır. Bu belge, T.C. Sağlık bakanlığı tarafından verilir ve belge sahibi kişinin hem gerekli eğitimi aldığını, hem de bunları başarılı bir şekilde uygulayabildiğini gösterir. Bu tip bir belgelendirme sadece doktorlar için değil, hastaneler için de kullanılır. İstanbul’da akupunktur tedavisi yapan hastaneler de “Akupunktur Tedavisi Uygulanan Özel Sağlık Kuruluşları ile Bu Tedavinin Uygulanması Hakkında Yönetmelik” şartlarını yerine getirmek zorundadır.

Bu yönetmelik, hastanenin ne gibi hijyen şartlarına sahip olması gerektiğini belirler ve “merdiven altı” tabir edilen yerlerde veya güzellik merkezlerinde bu tedavinin uygulanmasını yasaklar. Bu bağlamda, güzellik merkezi olarak geçen yerlerde bu özel tedavinin uygulandığını sıklıkla görmeniz mümkündür, ancak bunlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Bu tip merkezler lisanslı ve sertifikalı bir uzman ile çalışıyor olsalar dahi, yukarıda belirttiğimiz yönetmelik gereği olması gereken koşullara ve hijyen şartlarına sahip değildir. Bu tedavi, bilindiği üzere vücuda iğnelerin batırılmasını gerektirir ve hijyen koşulları karşılanmıyorsa, kan transferi nedeniyle bu durum oldukça vahim sonuçlara neden olabilir. Kısaca özetleyecek olursak:

Tedaviyi uygulayacak doktor, T.C. Sağlık Bakanlığınca verilen özel bir sertifikanın sahibi olmalıdır.
Tedavinin uygulanacağı hastane veya merkez, yukarıda belirtilen yönetmelikte mevcut tüm şartları karşılamalıdır,
Doktor ve hastane aynı yerde olmalıdır: Sertifikalı doktor sadece yönetmeliğe uygun merkezlerde hizmet vermeli, merkezler de sadece sertifikalı doktorlarla çalışmalıdır.

Bu koşulların hepsini birden sağlayamayan yerlerde bu tedaviyi uygulamanız hiçbir sonuç vermeyecek, hatta potansiyel bazı sağlık risklerini gereksiz yere üstlenmenize neden olacaktır.

Akupunktur Doktoru

Dr. Murat Topoğlu, İstanbul akupunktur doktorları arasında haklı bir üne sahiptir ve on yıllardır İstanbul dahil, Türkiye’nin her yerinden akupunktur tedavisi almak isteyen kişilere hizmet vermektedir. Gerek kendisi, gerekse de tedavi merkezi yukarıda belirtilen sertifika ve yönetmeliklere uygun olan Dr. Topoğlu; obezite, migren, bel ağrısı, yüz felci, artrit, sigara bağımlılığı ve uykusuzluk gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde başarılı bir şekilde akupunkturu kullanmakta ve alternatif Çin tıbbının faydalarını tüm hastalarına sunmaktadır. Resmi web sitesinden randevu alarak sizin de akupunkturdan faydalanmanız ve gerçek bir uzmandan yardım almanız mümkündür. Doğru şekilde uygulandığı takdirde, akupunkturun yukarıda listelediğimiz ve daha pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Akupunktur Fiyatları

Günümüzde de adından sıklıkla söz edilen akupunktur pek çok farklı amaç için özellikle tercih edilebilecek tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Özellikle eski zamanlarda Çin’de uygulanan akupunktur nedir ve nasıl uygulanır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Farklı amaçlar için tercih edilen akupunktur vücudun belli bölgelerinin iğne veya farklı bir yol uyarılması ile uygulanmaktadır. Çin’de özellikle şifa tekniği olarak kullanılmaktaydı.

Tıbbi tedaviye ek olarak kullanımı özellikle ülkemizde T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI’na bağlı GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI DAİRE BAŞKANLIĞI’nın (Kısaca GETAT)açılmasından sonra oldukça artmıştır. Uzman doktor gözetiminde gerçekleştirilen uygulamalar kişilerin yaşamış olduğu problemlere olumlu şekilde etkilemesini sağlamaktadır. Tedavinin mutlaka uzmanlar tarafından uygulanması gerekir. Bu sayede vücutta özellikle belli bölgelerde uygulanacak olan ince iğnelerin batırılmasıyla yaşanan rahatsızlıkların giderilmesini destekleyebilir.
Hastalar tarafından özellikle talep edilecek olan farklı amaçlara uygun şekilde tercih edilecek olan tedavi için belirlenecek olan fiyat seçenekleri değişebilir. Hastanın elde etmek istediği sonuca uygun şekilde yapılacak olan profesyonel uygulamalarda özellikle bölgeye göre yapılacak olan uygulama için belirlenen fiyatlar üzerinden tedavi uygulanabilir. Değişen fiyat seçenekleri hastalar için özellikle yapılacak tercihler etkilemektedir.