Akupunkturun Zayıflamadaki Etkileri

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?
17 February 2018
Akupunkturun Bilimsel Temelleri
19 February 2018

Akupunkturun Zayıflamadaki Etkileri

1- İştah ve Acıkmayı Azaltır

Özellikle diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı diyet sırasında açlıklarını ve iştahlarını engelleyememesidir. İştah nedir? Doğduktan bir müddet sonra ortaya çıkar. Bir şeyi zevkle yeme olayıdır. Bazı insanlar acıdan bazıları tatlıdan veya kimi Çin; kimi Türk mutfağından hoşlanır. Acıkma ise doğduğumuz zaman ortaya çıkar. Bir içgüdüdür bebek ağlayınca anne memesindeki sütü verir bebek susar. Aslında ölünceye kadar olan bir içgüdüdür. Ancak çok ağır hastalıklarda acıkma hissedilmez (Kanser veya çok ateşli hastalıklarda) Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin ve adrenalin seviyesini düşürüp serotonin (Mutluluk sağlayan bir maddedir. Özellikle çikolata yedikten sonra da ortaya çıkar) seviyesini artırır. Bu sayede iştahsız ve hep tok hissedilir.

2- Midede Ekşime ve Yanmayı Önler

Özellikle mide yanma ve kazınmaları olan kişilerde diyet yapmak azap verici olabilir. Fakat akupunktur mide ve bağırsaklara giden sinirlerin uçlarını uyardığı için mide asidini azaltır. Dolayısıyla mide diyete bağlı boş olsa bile asit fazlalığı olmaz. Dolayısıyla kişi diyetini çok rahat bir şekilde yapar.

3- Halsizlik ve Bitkinliği Önler

Akupunkturun enerji verici özelliği vardır. Dolayısıyla halsiz kalınmaz. Aslında şişmanlık insanları halsiz ve bitkin yapar.

4- Stresi azaltır

Akupunktur iğneleri vücuda ve kulağa uygulanınca beta endorfin adını verdiğimiz bir madde salgılanır. Bu da stresi azaltır kişiyi sakinleştirir. Uykuyu düzene sokar.

5-Metabolizmayı düzenler

Akupunkturla beraber kişinin cinsiyetine, yaşına ve hastalığına uygun tarz diyetler verilir. Her hafta bu diyetler değiştirilir.

Bu faktörlerin hepsi bir araya gelince kilo vermek daha da kolaylaşır. Kişiyi kilo vermeye hazırlar. Buna göre haftada 1 veya 2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile 6-8 hafta sonunda 8-10 kg. verilir. Verilecek kilo daha fazlaysa tedaviye haftalık devam edilir. İdeal kiloya indikten sonra akupunktur 6 ay süreyle ayda 1 kez manyetik bilye (mıknatıslı mercimek büyüklüğünde aktif kömür) ile devam edilir. Bu sırada diyet değil sağlıklı beslenme yapılır dolayısıyla kilolar sabitlenir.

Sonra senede 2 veya 3 kez kontrol olmak gerekir. Neden?
Çünkü 3 neden insanların kilo almasını tekrar başlatabilir.

Aşağıdaki Durumlar Yeniden Kilo Alınmasına Sebep Olur

Hamilelik veya kürtaj olma, Çünkü insan metabolizmasının değişimi söz konusudur.
Uzun süre kortizon, hormon, depresyon ve alerji ilaçlarının kullanımı, Ayrıca Narkoz ve ameliyat sonrası.
Tedavi sırasında veya sonrasında Ani gelişen şok ve travmatik bir olayın olması ( Eş veya İş kaybı, yakının ölümü, deprem, trafik kazası vs.)